Skolebus

DSC_0612

Busrute 90

Bor du i Rønnede, Faxe eller Faxe Ladeplads, har du mulighed for at tage skolebussen. Busrute 90 er en bus særligt for 10. klasse elever og gymnasieelever. Det er gratis at tage bussen.
HUSK altid at have dit studiekort på dig, når du skal med bussen. Kortet fungerer som et ID-kort.

Bussen går kun om morgenen og eftermiddagen. Du kan se afgangstiderne her:

Busrute 90:

AFGANG

7.00                             Faxe Ladeplads Station

7.10                             Ny Strandvej/Biblioteket

7.12                             Faxe Bystation

7.19                             Kongsted kirke

7.24                             Meny Rønnede

7.33                             Campus, Troelstrupvej

7.36                             Themstrupvej/Æblevej

7.38                             Themsttrupvej/Sofiendal

7.40                             Haslev Station

7.45                             Nordskov

7.50                             Lysholm Skolevej/Teestrupvej

7.55                             Vibeeng (Helt op til skolen)

 

AFGANG 

15.05                           Sofiendalskolen

15.10                           Haslev Gymnasium + Ak10vet

15.25                           Meny Rønnede

15.30                           Kongsted Kirke

15.38                           Faxe Bystation

15.40                           Ny Strandvej/Biblioteket

15.48                           Faxe Ladeplads Station