Haslevinfo: Bus til MSG fra Faxe Ladeplads

Vær opmærksom på at der, fra på mandag den 10. august 2020, kører bus mellem Faxe Ladeplads og Haslev - den er god hvis du skal møde kl 8 i Haslev og/eller har fri kl 15, og bor i den retning, naturligvis.

Den kører fra Faxe Ladeplads om morgenen, via Faxe Bystation, Kongsted og Rønnede, og om eftermiddagen kører den retur.

Rute 90 Faxe Ladeplads – Haslev

Bussen standser ved alle Movia-stoppesteder på ruten.

Morgenturen:
7.00 Faxe Ladeplads Station
7.10 Ny Strandvej / Biblioteket
7.12 Faxe Bystation
7.19 Kongsted Kirke
7.24 MENY, Rønnede
7.33 MSG Haslev og Ak10Vet
7.36 Themstrupvej/Æblevej
7.38 Themstrupvej/Sofiendalskolen
7.40 Haslev Station
7.45 Nordskovskolen
7.50 Lysholm Skolevej/Teestrupvej
7.55 Vibeengskolen

 

Eftermiddagsturen:
15.05 Sofiendalskolen
15.10 Troelstrupvej 6, MSG Haslev og Ak10Vet
15.25 MENY, Rønnede
15.30 Kongsted Kirke
15.38 Faxe Bystation
15.40 Ny Strandvej / Biblioteket
15.48 Faxe Ladeplads Station

Køreplanen er bekræftet af Faxe Kommune idag den 5. august 2020, og deres egen hjemmeside er under opdatering, så dér fremgår busruten ikke endnu.

God tur :)